• Bezpieczne Wakacje

• 29.05.2020 11:37
          • Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?

Jaki styl wybrać do nauki?

• Planujesz wypoczynek nad morzem lub jeziorem? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Podpowiadamy razem z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą

Po pierwsze: kąp się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników. O czym jeszcze należy pamiętać?

• Przestrzegaj regulaminu kąpieliska.
            • Stosuj się do zaleceń ratownika.
            • Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
            • Wchodź do wody powoli i ostrożnie. Nie wskakuj do wody bezpośrednio po opalaniu. Czemu? Twoje ciało jest wtedy nagrzane, a woda zimna. Nagła zmiana temperatur może być niebezpieczna dla twojego zdrowia.
            • Nie pływaj bezpośrednio po obiedzie czy kolacji. Odczekaj 2 godziny po posiłku.
            • Pamiętaj, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić. Wypływając daleko nie masz pewności, jaka jest tam głębokość.
            • Nie skacz „na główkę” do wody.
            • Zwróć uwagę na to, co dzieje się w twoim otoczeniu – szczególnie zadbaj o bezpieczeństwo dzieci.
            • Po pomostach chodź ostrożnie. Często są one mokre i łatwo można się poślizgnąć.
            • Jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych, załóż kamizelkę ratunkową. Dlaczego to tak ważne? Podczas wywrotki łodzi lub kajaku nie będzie czasu na założenie kamizelki ratunkowej.

Oznaczenia w pobliżu kąpieliska i na wodzie

W pobliżu kąpieliska ratownicy zamieszczają flagi, które informują o tym, czy można wchodzić do wody, czy też jest to zabronione. Który kolor flagi oznacza zakaz kąpieli? Już odpowiadamy:

• Flaga biała – kąpiel bezpieczna.
            • Flaga czerwona – kąpiel zabroniona.
            • Brak flagi – brak dyżuru ratowników.

Oprócz flag na wodzie znajdują się specjalne boje. Pełnią one również funkcję informacyjną.

• Boja biała – brodzik dla dzieci (głębokość wody do 40cm)
            • Boja czerwona – koniec strefy dla nieumiejących pływać (głębokość wody do 1,20m)
            • Boja żółta – koniec strefy dla umiejących pływać.

Ratownik może zwrócić uwagę osobie, która nie stosuje się do przepisów poprzez sygnał dźwiękowy.

• Krótki gwizdek – zwrócenie uwagi.
            • Seria długich gwizdków lub syrena/gong – nakaz wyjścia z wody.

Kto dba o bezpieczeństwo nad wodą

Podmioty, które chcą dbać o bezpieczeństwo nad wodą, muszą posiadać zgodę ministra spraw wewnętrznych. Są one odpowiedzialne m.in. za:

• Zabezpieczenie kąpielisk i basenów.
            • Szkolenia dla ratowników.

Więcej informacji o szkoleniach dla ratowników na stronie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Od jakiego stylu zacząć pływać?

Pływanie może wydawać się skomplikowane, jeżeli nigdy wcześniej nie próbowaliśmy opanować tej umiejętności. Jednakowoż praktycznie każdy z nas jest w stanie posiąść tą cenną zdolność, począwszy od pierwszych ćwiczeń w wodzie a skończywszy na zaawansowanych technikach. Pośród kilku popularnych stylów pływackich, jednym z najprostszych do opanowania dla początkujących jest kraul.

Chcąc jak najszybciej posiąść umiejętność skutecznego i bezpiecznego przemieszczania w wodzie, warto rozpocząć naukę od pływania kraulem. Początkowo brak koordynacji pomiędzy oddechem a ruchami kończyn skłania nas do porzucenia tej techniki i przejścia do mniej wymagającego pływania na plecach. Nie powinniśmy jednak ulegać tej pokusie, ponieważ styl grzbietowy nie zapewni nam tak dużej sprawności i pewności w wodzie. Wykorzystując odpowiednie akcesoria i szlifując technikę pływania kraulem, w krótkim czasie poczynimy duże postępy i zyskamy ulubiony styl pływacki. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu ze sportem w wodzie, powinny uczyć się pływać kraulem etapami. Po pierwsze należy zadbać o wykonywanie właściwych ruchów kończyn, następnie ich koordynację oraz równomierne oddychanie tak, aby nie męczyć się zbyt szybko. W tym celu należy zaopatrzyć się we właściwe akcesoria, które pozwolą początkującym łatwiej skupić się na efektywnych ruchach oraz technice oddychania, bez obawy o utrzymanie się na powierzchni.

Aby rozpocząć naukę poruszania się kraulem, niezbędna będzie deska pływacka. Dzięki niej możemy bez obaw wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie rąk oraz nóg. Trzymając deskę w rękach o wyprostowanych stawach łokciowych trenujemy same ruchy nóg pod wodą. Stają się one naszym motorem napędowym, który pozwala przemieszczać się ze znaczną prędkością. Z kolei trzymając deskę między nogami możemy intensyfikować ruchy rąk, które zaczną działać niczym sprawne wiosła. Następnie łącząc oba elementy już bez użycia deski pływackiej, uzyskamy zaskakującą sprawność i lekkość podczas przemieszczania się w wodzie. Deska pomaga także oswoić się z zanurzaniem głowy pod wodę i właściwym oddychaniem. Trzymając ją przed sobą w wyprostowanych rękach oraz napędzając ciało ruchami nóg możemy jednocześnie zanurzać głowę pod wodę, co kilka oddechów.

Kolejnym elementem, który pomoże w efektywnej nauce pływania kraulem są tak zwane „ósemki” lub inaczej pullbuoy. Jest to akcesorium, które pozwala unosić się na wodzie a jednocześnie utrzymywać nogi w nieruchomej pozycji. Ćwiczenia z pullbuoy służą wzmocnieniu mięśni ramion oraz nauce prawidłowego wykonywania ruchów rąk, które powinny trwać jak najdłużej. Podczas treningu warto kontrolować ilość powtórzeń wykonywanych na dystansie 25 metrów a następnie dążyć do ich zmniejszenia. Im dłuższe i bardziej obszerne ruchy ramion wykonujemy, tym mniejsze jest nasze zmęczenie po pokonaniu danej odległości. Wreszcie ci, którym zależy na zdobyciu umiejętności jak najszybszego pływania, powinni zaopatrzyć się w płetwy. Trening z tym akcesorium należy jednak rozpocząć dopiero po wykonaniu rzetelnej rozgrzewki, z uwagi na możliwość wystąpienia skurczy mięśni.