• Pięć kroków, by książka stała się
          • Pięć kroków, by książka stała się

          • 28.12.2020 21:17
          • Twoim  przyjacielem..

          •  

            Krok pierwszy zacznij słuchać…

            Zacznij od słuchania książek (audiobooków). Zamiast muzyki włącz jakąś książkę. Czemu to jest takie fajne? Jedziesz komunikacją miejską - możesz słuchać. Jedziesz samochodem - możesz słuchać. Idziesz pobiegać? Idziesz na siłownię? Idziesz po bułki do sklepu? - możesz słuchać. I nie zauważysz kiedy skończysz książkę ߘꦬt;/span> A jeśli będzie dobra – wciągnie Cię bez reszty. A od słuchania – bliska droga do czytania.

             

            Krok drugi zapisz się do biblioteki…

            Jakoś po szkole mi pozostało, że nie spieszyłam się do biblioteki. Byłam przekonana, że nie znajdę tam niczego interesującego. Jakieś stare zakurzone książki, lektury szkolne i inne mało interesujące pozycje. Któregoś dnia postanowiłam zapisać się do biblioteki. Okazało się, że nie dość, że nikt tam nie gryzie, to jeszcze na półkach znaleźć można naprawdę ciekawe książki. |
            I starsze, i nowsze, i polskich autorów, i zagranicznych. I fikcję literacką i książki oparte na faktach. A czemu wypożyczać? a nie kupować? Nic tak nie działa motywująco w zakresie czytania książek jak świadomość, że za chwilę książkę musisz oddać. Kiedy kupujesz książkę mogłaby przeleżeć na półce kilka lat, aż któregoś dnia stałaby się podstawką pod doniczkę lub rozpałką w kominku. A w najlepszym wypadku nowym nabytkiem któregoś z Twoich bardziej obrotnych znajomych, któremu na którejś domowej imprezie postanowisz ją pożyczyć.

             

            Krok trzeci miej książkę zawsze przy sobie…

            Pomyśl ile razy dziennie albo chociaż tygodniowo siedzisz
            i czekasz? Przed gabinetem lekarskim (teraz raczej rzadziej
            ߘꦬt;/span>) , przed rozmową kwalifikacyjną, przed spotkaniem z kimś, przed sklepem w galerii handlowej. A ile razy dziennie po prostu siedzisz nic specjalnego nie robiąc? Na korytarzu w przerwie, w „maku” przy tortilli i frytkach? Zamiast bić kolejny rekord w kolejnego Tetrisa (30 lat później ) możesz po prostu czytać. Będzie Ci milej, przyjemniej
            a i czas bardzo szybko minie.

             

            Krok czwarty zacznij od książki kogoś, kogo historia

            Cię interesuje…

            Twój idol, ktoś kogo podziwiasz, ktoś, kogo szanujesz, z czyją opinią się liczysz, kogo chciałbyś poznać. Może to też być ktoś, kogo historia mogłaby Cię zainteresować (potrzebujesz mocnych wrażeń w swoim życiu? Poczytaj biografię jakiegoś rockmana).
            W ostateczności może to być książka autora, którego dobrze znasz. Dużo łatwiej po taką książkę sięgniesz, łatwiej będzie Ci się do jej czytania przełamać. Z czasem, jako drugą, czy trzecią weź do ręki książkę, którą polecają Ci inni. Dopiero później sięgaj po pozycje,
            o których wcześniej nie miałeś pojęcia, a które po przeczytaniu wprowadzenia na okładce wydają się interesujące
            .


            Krok piąty czytaj na dobranoc…

            Dobra książka do poduszki gwarantuje dobry sen i miłą pobudkę. Znacznie milszą niż po hałasach wydobywających się z pudła telewizyjnego, czy po kolejnej serii godzin spędzonych na gapienie się niebieski ekran komórki, tabletu, czy laptopa. Chcesz się wyspać? Odpuść sobie gapienie się w ekrany urządzeń elektronicznych na pół godziny-godzinę przed zaśnięciem.
            A książka Ci pomoże ten okres detoksu przetrwać w dobrym humorze.

             

            Moim zdaniem, dlaczego warto czytać książki?

            Powodów jest wiele, te które do mnie osobiście przemawiają:

            1. Czytając książkę zapominasz o tym, co się dzieje dookoła. Historia Cię wciąga, a Ty nie myślisz o tym wszystkim, co zaprząta Ci głowę na co dzień.
            2. Czytając książkę uczysz się. Uczysz się nowych słów, uczysz się gramatyki, interpunkcji, ortografii. Stajesz się mądrzejszy.
            3. Książka potrafi zainspirować i zmotywować do działania. Książka inspiruje do robienia, pisania, spróbowania czegoś nowego.
            4. Czytając książkę odpoczywasz. Odpoczywasz od całego tego chaosu, który Cię normalnie otacza. Odpoczywasz od komunikatorów, telefonów, telewizji, urządzeń elektronicznych, niebieskich ekranów, reklam i wszystkich innych rozpraszaczy, od których boli głowa. 

             

             

            Polecam:

            Książki Colleen Hoover serię opowiadająca o perypetiach młodych ludzi Layken i Willa, którzy oboje stracili rodziców i muszą sobie poradzić z wychowaniem młodszego rodzeństwa.

            • „Pułapka uczuć”
            • „Nieprzekraczalna granica”
            • „Ta dziewczyna”,

            Miłego czytania ߘꦬt;/span> może podzielcie się opinią, czy Wam też spodobały się losy bohaterów.

             

                                                     

             

             

             

            Źródło: Internet, Blog Karola Zielińskiego, Pixaby.

             

          • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
      • (87) 428 24 84
      • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko Poland
      • Inspektor Ochrony Danych: Iwona Malczyk tel. 506 358 200
      • e-mail: malczyk@togatus.pl
  • Zostań naszym fanem