• Hiszpania
          • Hiszpania

          • 30.12.2020 23:42
          • Atrakcje Hiszpanii są tak zróżnicowane jak cały kraj - jeden z dziesięciu najczęściej odwiedzanych przez turystów na świecie.
             
          •  
            Znany jest z korridy, tapas, suszonej szynki, flamenco, najlepszych klubów piłkarskich i bitwy na pomidory, a wśród jego atrakcji nie brakuje wspaniałych zabytków architektonicznych, plaż i gór. Sprawdź, co warto zobaczyć w Hiszpanii! 

             

             

            Atrakcje Hiszpanii

             

             

            Barcelona

             


            Barcelona jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii, ale dla większości turystów stanowi zdecydowanie cel numer jeden w tym kraju. Niesamowity klimat, atmosfera gwaru i zabawy, tętniąca życiem praktycznie przez całą dobę jest miastem które trzeba zobaczyć koniecznie. Do tego dochodzą piękne zabytki starówki, wzgórze Montjuic, port i niesamowita architektura modernistyczna, na czele z monumentalną Sagrada Familia autorstwa genialnego Gaudiego.

             

             

            Costa Brava

             


            Nazwa Costa Brava oznacza "dzikie wybrzeże" i częściowo oddaje charakter tego miejsca. Costa Brava ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego , od granicy francusko-hiszpańskiej i kończy nieopodal północno-wschodnich przedmieść Barcelony. Nazwa częściowo oddaje charakter tego miejsca - skaliste klify i sięgające daleko w morze półwyspy oddzielają szerokie, łukowate plaże, nad którymi wyrosły spore ośrodki turystyczne.

             

             

            Madryt

             


            Leżący w centrum Hiszpanii Madryt, choć nie tak efektowny jak Barcelona, jest jednym z najciekawszych miast Hiszpanii. Na pierwszy rzut oka chaotyczny, okazuje się stylowy i pociągający przy bliższym poznaniu. Eleganckie pałace, z rozmachem zaprojektowane arterie i place sąsiadują z wąskimi uliczkami i zaułkami, pełnymi sklepów i gwarnych knajpek.

             

             

            Picos de Europa

             

            Położony między Kantabrią, Asturią oraz Kastylią i León masyw Picos de Europa to najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich tworzące jeden z najpiękniejszych krajobrazów Hiszpanii, gdzie wśród ośnieżonych szczytów, zielonych pastwisk, głębokich kanionów i przepaści od czasu do czasu zobaczyć można niewielkie, wzniesione z kamienia osady

            ludzkie. W 1995 r. cały ten obszar został włączony do Parque Nacional Picos de Europa - jednego z największych terenów chronionych w Europie.

             

             

             San Sebastian

            Baskijskie wybrzeże z roku na rok przyciąga coraz więcej gości uciekających z zatłoczonego i gorącego południa kraju. San Sebastian rozciągające się wzdłuż słynnej plaży Concha, zamkniętej od wschodu wzgórzem Urgull, a od zachodu Igeldo, nazywane jest czasami "perłą oceanu".

             

             

            Costa Blanca

            Mimo, że w sezonie niemiłosiernie zatłoczone, południowe wybrzeże Hiszpanii, na które składają się dwa duże regiony - Costa Blanca i słynne Costa del Sol, nadal są uważane za najlepsze w Europie miejsce do plażowania. Z perspektywy plażowego leżaka jest tu wszystko co konieczne do wypoczynku - piaszczyste plaże, ponad 300 dni słonecznych w roku, wielki wybór hoteli smacznego jedzenia. Dlatego amatorów tej części Hiszpanii w lecie nie brakuje.

             

             

            Walencja

            Walencja - trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii jest dziś jeszcze bogatsze i weselsze, niż wtedy, kiedy było drugim co do wielkości miastem Półwyspu Iberyjskiego. Zabytki są pieczołowicie odrestaurowane. W mieście podziwiać też można znakomitą architekturę współczesną, a obowiązkowym punktem wycieczki po tym fascynującym mieście powinno być delfinarium i oceanarium.

             

             

             

            Sewilla

             

            Hiszpanie mawiają: "quien no ha visto Sevilla, no ha visto maravilla" co oznacza mniej więcej, że kto nie widział Sewilli, nie widział cudu. Jest jednym z najbardziej fascynujących miast Hiszpanii - była ulubioną siedzibą królewskiego dworu, a od odkrycia Ameryki kontrolowała - aż do początku XVIII w. - cały hiszpański handel z Nowym Światem. Była też główną siedzibą Świętej Inkwizycji. Obecnie jest niekwestionowaną stolicą flamenco i korridy.
             

             

            Saragossa

             


            Pełna zabytków i urokliwa Saragossa - stolica Aragonii jest Polakom szczególnie bliska, głównie dzięki wspaniałym opisom miasta w "Popiołach" Żeromskiego. "Rysowały się przed oczyma niezliczone wieże; olbrzymie kadłuby klasztorów - franciszkańskiego, w środku miasta, za bramą zwaną Quemada, na prawym brzegu Huerby, świętego Józefa, na południu - czworokąt zamku inkwizycji Castel Aljaferia, na zachodzie - kapucynów, przed bramą Carmen; okrągłe kopuły i strzeliste wieże del Pilaar, nad samym brzegiem rzeki". Obecnie architektura miasta, w stylu mudejar, jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

             

             

            Santiago de Compostela

             


            Santiago de Compostela jest centrum Galicji, tak dzięki położeniu miasta, jak i randze administracyjnej stolicy całego regionu. Międzynarodową popularność miasto zyskało za sprawą kultu św. Jakuba (hiszp. Santiago), którego grobowiec pochodzący z I w. n.e. odnaleziono tu w 813 r. dzięki niemu zbudowano miasto, które w krótkim czasie stało się celem licznych pielgrzymek.

             

             

            Las Medulas


            Las Médulas, położone niedaleko Ponferrady to cud natury, do powstania którego w znacznej mierze przyczynili się ludzie. Rezerwat z czerwonych form skalnych i wąwozów zajmuje powierzchnię ok. 1200 ha. Nie jest to jednak krajobraz naturalny - w okresie rzymskiego imperium istniała tu kopalnia złota, z której w ciągu ok. 190 lat wydobyto ponad 900 ton cennego kruszcu.

             

             

            Bilbao

             

            Bilbao to największe miasto i ośrodek gospodarczy Baskonii. Od dawna zapewnia swoim mieszkańcom dostatnie życie, a turystów przyciąga budowlami pamiętającymi czasy średniowiecza. Jednak dopiero w ostatniej dekadzie, w czasie której powstało sprawnie działające metro, odnowiono zabytki, a przede wszystkim ufundowano Muzeum Guggenheima, miasto zyskało na atrakcyjności i stało się bardziej przyjazne tak dla mieszkańców, jak i dla turystów.

             

             

            Białe miasteczka

             


            Na obszarze pomiędzy Sewillą, Algeciras i Malagą leżą tzw. - białe miasteczka. Zwyczajem arabskim bielone wapnem mury lśnią w słońcu. Miasteczka widoczne są z daleka, gdyż ludność z obawy przed piratami, którzy zapuszczali się daleko w głąb lądu, budowała domy w trudno dostępnych miejscach: na wzgórzach lub urwiskach. Wioski otaczano obronnym murem, często wznoszono warowne zamki.

             

             

             

             

             

             

            Źródło:  www.podroze.onet.pl

          • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
      • (87) 428 24 84
      • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko Poland
      • Inspektor Ochrony Danych: Iwona Malczyk tel. 506 358 200
      • e-mail: malczyk@togatus.pl
  • Zostań naszym fanem