• PLANSZÓWKI
          • PLANSZÓWKI

          • 30.12.2020 23:35
          • nie tylko CHIŃCZYK
          •  

            Zbliżają się ferie. W tym roku raczej nikt z nas nigdzie nie wyjedzie. I tu pojawia się pytanie, jak zaplanować swój wolny czas. Kiedy już wyczepią się wszystkie pomysły na to jak go spędzić, proponuję abyśmy wrócili do  dzieciństwa, do planszówek. Z łezką w oku  wspominamy  uczucie kiedy  zwykła kostka do gry czyniła nas zwycięzcami ale też pamiętamy smak gorzkiej porażki. Chociaż dziś świat zalewa nas wirtualnymi grami online z niesamowitą grafiką łatwym  dostępem na telefonie, tablecie czy komputerze, to nic nie zastąpi wspólnie spędzonego czasu z rodziną czy znajomymi przy grach planszowych. Wspólna  gra łączy pokolenia bo można zagrać z młodszym rodzeństwem czy rodzicami ale najważniejsza jest dobra zabawa. Dzisiejsze planszówki to nie tylko ,, Chińczyk” czy ,,Warcaby”. Na rynku jest ich mnóstwo. Wiele z nich uczy matematycznego myślenia, strategii czy skojarzeń językowych. Scrabble , Monopol, Memory w wielu odmianach zna każdy z nas a dziś proponuję wam trzy gry. Może już je znacie.

            Rummikub to wspaniała gra towarzyska. Jest dokonałą rozrywką dla całej rodziny. Swoją światową karierę i popularność osiągnął remik w latach siedemdziesiątych, ale w USA znany był już na przełomie wieków. Gra ta występuje pod różnymi nazwami, takimi jak: Rummikub, Rummy, Rack-Rummy itp. Rummikub jest grą bardzo interesującą, atrakcyjną i wciągającą. Cenną cechą Rummikuba jest to, że przyjemność i satysfakcję ma się z samego uczestnictwa w tej grze, a nie tylko z pokonania przeciwnika. Gra polega na pozbyciu się wszystkich kostek z liczbami, wykładając na stół sekwencje lub ciągi minimum 3-liczbowe. Najciekawszą możliwością jest ingerencja w już wyłożone kostki - w swojej kolejce możesz je dowolnie przesuwać i modyfikować, byle tylko na koniec nie naruszyć podstawowej zasady (minimum 3 kostki w sekwencji lub ciągu).

            Splendor to niezwykle emocjonująca, dynamiczna  gra, polegająca na zbieraniu żetonów i kart, które tworzą zasoby gracza, umożliwiające mu dalszy rozwój Gracze wcielają się role kupców z epoki renesansu, próbujących kupić kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy - wszystko po to, aby zdobyć jak najwięcej punktów prestiżu. Jeśli będziesz wystarczająco bogaty, być może odwiedzi cię szlachcic, co oczywiście zwiększy twój prestiż na tle konkurencji. Autorem gry Splendor jest Francuz Marc Andre. Ilustracje stworzył Pascal Quidault. We Francji planszówkę wydała marka Space Cowboys, a za polską edycję odpowiada wydawnictwo Rebel.

            Tajniacy Dwie drużyny, którym przewodzi dwóch Szefów Wywiadu, próbują jak najszybciej nawiązać kontakt ze wszystkimi swoimi agentami. Problem leży w tym, że Szef Wywiadu może podawać swojej drużynie tylko jedno hasło na turę, którym powiąże ze sobą kilka widocznych dla wszystkich kryptonimów. Drużyna musi domyślić się, który z prezentowanych kryptonimów należy do agentów ich drużyny, omijając cudzych agentów. Ale uwaga! Jeden z kryptonimów należy do zabójcy... Hasła są wieloznaczne, skojarzenia również – owocuje to rozgrywką pełną śmiechu i emocji. Szefowie Wywiadów mogą co prawda komunikować się ze swoja drużyną, używając tylko jednego skojarzenia na turę, ale drużyna może dyskutować do woli, wspólnie decydując, które hasła pokaże swojemu Szefowi. Szef Wywiadu nie może się niczym zdradzić i przez cały czas musi zachować kamienną twarz, co nie jest takie łatwe! Zwłaszcza gdy po pierwszych prawidłowych domysłach, drużyna zaczyna zbaczać na niebezpieczne wody...

            Życzę dobrej zabawy smiley

             

             

             

              

             

             

            Źródło:

            https://www.rebel.pl/gry-planszowe/rummikub-516.html

            https://www.gandalf.com.pl/p/gra-splendor

            https://www.empik.com/rebel-splendor-gra-rodzinna-rebel

            https://www.empik.com/rebel-gra-szpiegowska-tajniacy-rebel

             

          • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
      • (87) 428 24 84
      • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko Poland
      • Inspektor Ochrony Danych: Iwona Malczyk tel. 506 358 200
      • e-mail: malczyk@togatus.pl
  • Zostań naszym fanem