• "Potyczki"
          • "Potyczki"

          • 30.03.2021 17:49
          • gry planszowe    
          •  

            Gry kojarzą nam się głównie z grami komputerowymi. Wymagają zręczności, szybkiego podejmowania decyzji, refleksu. Coraz doskonalsza grafika gier stawia wymagania coraz lepszego sprzętu. Niestety od grania na komputerze można się uzależnić. Osoba taka nie wychodzi z domu, nie spotyka z ludźmi, nie dba o siebie, bo, po co skoro nikt jej nie widzi, a nawet bywają wypadki skrajnego wyczerpania graniem i śmierci. Mimo emocji, jakich gry komputerowe dostarczają nałogowe granie prowadzi do wyobcowania, zerwania więzi rodzinnych i społecznych, depresji, problemów psychicznych.

             

             Warto czasem sięgnąć po “stare” gry planszowe, które choć nie tak spektakularne, dają dużo radości, a przede wszystkim zacieśniają więzi międzyludzkie, bo do grania potrzeba zazwyczaj kilku osób. Jest to, więc doskonała okazja do wspólnego spędzenia wieczoru z rodziną lub znajomymi. Czasami można “odkryć”, że i z rodzicami czy dziadkami da się wesoło spędzić czas.

             

             

             

             

            GRA PLANSZOWA - MONOPOLY

             

             

             

             

            Wartą polecenia jest znana większości gra “Monopoly”. Polega na kupowaniu nieruchomości, ściąganiu czynszu od innych graczy, pomnażaniu swojego majątku. Na zakupionych działkach stawia się domy, hotele. Gra uczy logicznego myślenia, podejmowania strategicznych decyzji, przewidywania kroków innych graczy, inwestowania pieniędzy. Przybliża zasady zarządzania własnym budżetem. Głównym jej celem jest zdobycie jak największego majątku i doprowadzenie innych graczy do bankructwa. Historia powstania tej gry sięga początku XX wieku. Rozwinęła się około 1935 roku i do tej pory sprzedała się w ilości ok. 250 mln egzemplarzy. Dzisiaj istnieje wiele różnych wersji tej gry, dla młodszych i starszych graczy.

             

             

             

             

             

             

             

             

            STATKI, OKRĘTY

             

             

            Gra planszowa dla dwóch osób. Można w nią grać na kartce papieru, specjalnej planszy lub online. Poniżej przedstawiam wersję na kartce papieru. 

             

            Należy przygotować dwie kartki papieru oraz dwa długopisy. Podczas gry, powinno się usiąść tak, by przeciwnik nie widział kartki drugiego gracza.

             

            Na kartce rysujemy dwa kwadraty tej samej wielkości o rozmiarze 10 na 10 kratek. Oba kwadraty opisujemy w następujący sposób: kolumny literami alfabetu a- j, natomiast wiersze oznaczamy cyframi od 1 do 10.

             

            Pierwszy kwadrat jest morzem, po którym pływają nasze okręty. Drugi kwadrat to morze naszego przeciwnika. Oznaczamy na nim wykonane strzały - zarówno te trafione, jak i chybione.

            Dzięki temu powstaje historia gry pozwalająca na odkrycie statków wroga. Rozmieszczenie okrętów odbywa się za pomocą naszkicowania ich i zaznaczenia pól, z których składa się dany okręt. Są to statki złożone z czterech jednomasztowców, trzech dwumasztowców, dwóch trzymasztowców i jednego czteromasztowca

             

            Ważną zasadą przy planowaniu rozmieszczenia okrętów jest zachowanie minimum jednej kratki odstępu, by statki się nie stykały - ani krawędziami, ani rogami. 

             

            Każdy gracz ma trzy strzały, wykonywane na zmianę. Pierwszy zaczyna zabawę mówiąc, w jakie pole przeciwnika będzie celował np. pole D-4. Przeciwnik sprawdza, czy w tym miejscu ma umieszczony okręt. Jeśli trafi, odpowiada się "trafiony", a jeśli nie, to mówi "pudło". Miejsce, w którym wypadło pudło zaznacza się kropką, a "trafiony" krzyżykiem.

            Jeżeli przeciwnik ustrzeli jednomasztowiec należy powiedzieć: "trafiony zatopiony", a jeżeli na wskazanym do celu polu drugiego gracza jest część większego okrętu, to odpowiedź brzmi: "trafiony". Dopiero, gdy zostanie ostrzelany cały statek, mówi: "zatopiony".

             

             

             

            Dowiedz się więcej

            https://www.youtube.com/watch?v=1yXcreIIqA4

             

             

             

             

             

             

            SCRABBLE ORIGINAL – gra logiczna

                     Podstawowa, najbardziej popularna wersja gry, w której „Liczy się każde słowo”! Klasyczna gra w Scrabble polega na wymyślaniu powiązanych ze sobą słów i układaniu ich na planszy, w sposób przypominający krzyżówkę. Słowa należy ułożyć z płytek, na których znajdują się słowa o różnej wartości punktowej, a wygrywa ten, kto za ułożone słowa zdobędzie najwięcej punktów. Prawdziwym wyzwaniem jest układanie słów na tych polach planszy, na których można dostać premię i uzyskać najwyższą punktację! Scrabble to doskonała pozycja na spotkania towarzyskie – wymaga koncentracji i szybkich skojarzeń, ale z powodzeniem mogą grać w nią starsze dzieci. Co więcej – Scrabble można dopasowywać do swoich potrzeb i zmieniać reguły, w zależności od pomysłu!

             

             

             

             

             

             

             

             

            SUPER FARMER

            Super farmer to gra, która powstała w Warszawie w 1043 roku.
            Grę wymyślił wybitny polski matematyk profesor Uniwersytetu Warszawskiego Karol Borsuk. Po zajęciu Warszawy hitlerowcy zamknęli Uniwersytet, w wyniku tego profesor stracił pracę. W trakcie II wojny światowej ludzie pozbawieni pracy dokonywali cudów pomysłowości w poszukiwaniu źródeł utrzymania. Sprzedaż gry była pomysłem profesora na ratowanie rodzinnego budżetu. Zestawy do gry wykonane były metodami domowymi przez żonę profesora, panią Zofię Borsukową. W krótkim czasie gra uzyskała wielką popularność nie tylko wśród przyjaciół, lecz także w szerokich kręgach dalszych znajomych i nieznajomych osób. Gra bawiła nie tylko dzieci, wciągała także i dorosłych pomagając im przetrwać ponure okupacyjne wieczory.

             

            Zasady gry:

            W grze może brać udział od 2 do 4 osób. Jesteś hodowcą zwierząt i chcesz zostać super farmerem. Twoje zwierzęta rozmnażają się, a to przynosi zysk. Możesz zamieniać wyhodowane zwierzęta na inne, jeśli uznasz, że to się opłaca. Aby zwyciężyć, musisz jako pierwszy uzyskać stado złożone z co najmniej: konia, krowy, świni, owcy i królika. Jednak wszystkie Twoje plany mogą pozostać tylko w sferze marzeń jeśli nie zachowasz należytej ostrożności. W okolicy grasują bowiem wilk i lis, których łatwym łupem mogą stać się Twoje zwierzęta.

            Gracze rzucają kolejno, zawsze dwiema kostkami. Jeśli gracz rzuci kostkami tak, że na obu wypadnie takie samo zwierzę, to dostaje to zwierzę ze stada głównego. Gdy gracz ma już jakieś zwierzęta to po rzucie otrzymuje ze stada tyle zwierząt wyznaczonego gatunku, ile ma jego par. (łącznie z wyrzuconymi na kostkach).

            Super farmerem zostaje ten, któremu uda się uzbierać stado, złożone z przynajmniej jednego zwierzaka każdego gatunku. Pozostali mogą grać dalej.

             

             

            W razie wątpliwości co do zasad gry;

            https://youtu.be/z1wRMOIwBZw

             

             

             

             

            Zapraszam do zabawy, zajrzyjcie na stronę;

            https://www.facebook.com/grannagry

             


             

             

            PAŃSTWA - MIASTA

             

             

            Państwa – miasta  to towarzyska gra, który od lat łączy pokolenia. Nie wymaga wielu akcesoriów i można zagrać w nią wszędzie. Proste zasady, a tak wiele dobrej zabawy.

             

             

            Państwa miasta - co to za gra?

            Państwa miasta to towarzyska gra, którą  wszyscy w każdym niemal wieku pamiętają ze swojego dzieciństwa. To gra, która jednoczy małych i dużych, starszych i młodszych. Nie ma skomplikowanych zasad, a liczba graczy waha się od dwóch do nawet kilkunastu. Nie wymaga również planszy ani pionków - do gry wystarczy jedynie karta papieru i długopis lub ołówek, co jest dużą zaletą tej gry. Dzięki temu można grać w nią w niemal każdych warunkach - w domu, ogrodzie, w autokarze, na plaży czy w samochodzie.
            Czy istnieje jakiś przedział wiekowy dla uczestników gry? Górnej granicy właściwie nie ma, a młody gracz powinien znać alfabet i mieć jako taki zasób słów. A jeśli nie poznał jeszcze wielu słów i ciężko będzie mu wypełnić tabelkę, to gra stwarza świetną okazję, by ten zasób rozszerzyć. Gra ma walory edukacyjne.

             

            Rekwizyty

            Każdy uczestnik gry powinien być zaopatrzony w następujące rekwizyty:

            • kartka z narysowaną tabelką do sześciu kolumn. Kolumny tabelki powinny być zatytułowane nazwami poszczególnych kategorii, np.:
              • państwo (obowiązkowo)
              • miasto (obowiązkowo)
              • roślina
              • zwierzę
              • rzecz
              • imię
              • dyscyplina sportu
              • góra
              • sławny człowiek
              • kolor
              • zawód
              • rzeka
            • dla każdego gracza długopisołówek lub inny przyrząd do pisania
            • opcjonalny rekwizyt (jeden dla wszystkich graczy): klepsydra lub stoper

             

            Przebieg gry

            Wylosowanie litery – jeden z graczy wymienia w pamięci po kolei wszystkie litery alfabetu, zaznaczając głośno moment, w którym zaczyna (zwyczajowo głośno wypowiada XYZ), zaś inny, wcześniej ustalony gracz, w wybranym przez siebie momencie mu przerywa. Litera, na której przerwano wyliczanie alfabetu, jest właśnie wybraną literą (jeśli wyliczanie alfabetu nie zostało przerwane przed dojściem do końca, zaczyna się ono od nowa). UWAGA: Nie wolno wymawiać liter Ą, Ę, Ń, Ó, Q, V, X, Y.

            • Od momentu wylosowania litery wszyscy gracze zaczynają wpisywać do swoich tabelek słowa zaczynające się na wylosowaną literę – do każdej kolumny tabelki po jednym słowie pasującym do danej kategorii. Wpisywane wyrazy nie powinny być wyrażeniami zbyt ogólnymi. Między innymi błędem jest użycie słowa dinozaur w kategorii zwierzęta. Wpisywanie słów kończy się, gdy któryś z graczy wpisze odpowiednie słowa do wszystkich kolumn tabelki i głośno to oznajmi lub gdy wszyscy gracze ustalą, że już nic więcej nie są w stanie wymyślić i można zakończyć ten etap gry. Można również ograniczyć czas na wpisywanie słów. Do tego celu wygodnie jest posłużyć się klepsydrą odmierzającą około 1 lub 2 minuty.
            • Zliczanie punktów – wszyscy gracze kolejno wyczytują wpisane przez siebie słowa w poszczególne kolumny. Istnieją dwa systemy przyznawania punktów. Prosty: Za wpisanie poprawnego słowa, którego żaden z innych graczy nie wymyślił, przyznaje się sobie 2 punkty, za wpisanie słowa, które ktoś inny też wpisał w tę samą kolumnę, przyznaje się sobie 1 punkt. Za brak słowa w danej kolumnie nie dolicza się ani nie odejmuje punktów. Skomplikowany: W innym systemie punktowym jeżeli gracz jako jedyny wymyślił wyraz, którego nikt nie miał, dostaje 15 pkt, jeżeli każdy gracz miał inne słowo - wszyscy dostają po 10 pkt, jeżeli każdy ma ten sam wyraz dostaje się po 5 pkt, a jeżeli ktoś nie napisał poprawnego wyrazu lub nic nie napisał dostaje 0 pkt, a jednocześnie innym graczom zwiększa się liczba punktów o 5 (nie wliczając w to gracza który ma 15 punktów).
            • Gra toczy się tak długo, jak tylko gracze mają na to ochotę. Zwyczajowo, gdy wylosuje się literę, która została wybrana już wcześniej, ponawia się losowanie. Zwycięża ten, kto zbierze w trakcie gry najwięcej punktów.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

                         Warto zaprosić całą rodzinę do wspólnej zabawy!

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Źródła:

            www.rost.com.pl › Gry › Monopoly,

            https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,25165591,gra-w-statki-na-czym-polega-ta-towarzyska-gra.html

            https://lasillarotarm.blob.core.windows.net/images/2019/02/15/scrabbledos-focus-0-0-983-557.jpg,

            archiwum własne, internet, pixaby

            https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,24709038,panstwa-miasta-zasady-gry-podzial-na-kategorie-i-liczenie.html,

            https://rysopisy.eduzabawy.com/gry-i-zabawy/panstwa-miasta/ https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zabawa/gra-panstwa-miasta-pobierz-do-pdf-druku-aa-D3cD-sHph-ZPtH.html

            https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwa-miasta

             

             

             

          • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
      • (87) 428 24 84
      • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko Poland
      • Inspektor Ochrony Danych: Iwona Malczyk tel. 506 358 200
      • e-mail: malczyk@togatus.pl
  • Zostań naszym fanem