• PTAKI - PIERWSZE  ZWIASTUNY  WIOSNY
          • PTAKI - PIERWSZE  ZWIASTUNY  WIOSNY

          • 11.04.2021 21:01
          • Do Polski zaczyna zlatywać coraz więcej ptaków zwiastujących wiosnę. Skowronek, żuraw, bocian, a może jaskółka − które ptaki będą pierwsze, a które zawitają do nas jako ostatnie?

          •  

            Najbardziej nam znane - bociany przylatują od drugiej połowy marca, tuż za żurawiami.

            Spędzają zimę przeważnie w Afryce, w podróż powrotną wyruszają w pierwszej połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda – po przylocie zaczynają je remontować i poprawiać. Nie czekają jednak na powrót dawnego partnera. Jeśli ten zjawi się zbyt późno, w gnieździe może już nie być dla niego miejsca. W Polsce najwięcej bocianów bytuje na północnym wschodzie Polski – na Mazurach, czy na Suwalszczyźnie.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Wczesnym zwiastunem wiosny jest także czajka, która już w marcu przylatuje na lęgowiska.

             

             

             

            Zdarza się, że czajki w Polsce można spotkać już pod koniec lutego. Czajkę rozróżnić można po charakterystycznym czubku oraz biało-czarnym ubarwieniu. Niestety, w wyniku chemizacji

            i mechanizacji rolnictwa jest coraz rzadziej spotykana.

             

             

             

             

            W marcu, na północne lęgowiska zaczynają wracać gęsi, które zimowały w zachodniej Europie. Wśród nich dominują gatunki: gęś białoczelna, gęś zbożowa i gęgawa.

             

             

             

             

            Gęsi łatwo usłyszeć, bo dość mocno hałasują i tworzą jedne z najbardziej charakterystycznych stad, zwanych kluczami.

             

             

             

             

             

            Kukułka przylatuje do Polski dopiero w końcu kwietnia. Jest łatwo wykrywalna dzięki charakterystycznemu i powszechnie znanemu głosowi ‒ od kwietnia aż do lipca, czyli wtedy, kiedy gniazdują inne ptaki. Głos samca brzmi, jak „kukuk”, a druga część jego śpiewu jest w nieco wyższej tonacji. Samica rzadko wydaje głos.

             

             

            Kukułka pospolita wybrała sobie bardzo ryzykowny sposób na życie. Podrzucając swoje jaja do gniazd innych ptaków, walczy o przetrwanie. W trakcie podrzucania własnego jaja, zabiera i rozbija jajo gospodarzy. Najczęściej ofiarami oszustki padają te ptaki, których wielkość i kolor jaj  jest podobna do kukułczych. Pod koniec sierpnia kukułki samotnie odlatują do Afryki, na południe od Sahary. Lecą samodzielnie i instynktownie nocą, orientując się jedynie na podstawie gwiazd.

             

            Chociaż mówi się, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, to właśnie przylot tych ptaków zwiastuje wiosenne ocieplenie. W Polsce gniazdują trzy gatunki jaskółek: brzegówka , oknówka oraz dymówka. Przylatują w połowie kwietnia.

             Znane są z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Jak mówi mądrość ludowa: gdy jaskółki nisko latają to znaczy, że będzie padało. Z czego to wynika?Jaskółki chwytają owady w locie.

            Kiedy zbliża się deszcz, zmienia się ciśnienie i wilgotność powietrza, owady nie mogą wzbić się wysoko i szukają schronienia tuż nad ziemią.

             

             

            A jaskółki podążają za owadami–wznosząc się wysoko w górę w słoneczną pogodę, albo nurkując w kierunku ziemi, kiedy zbliża się deszcz.

             

             

             

            Koniec lutego oraz początek marca to wspaniały okres dla wszystkich miłośników przyrody, zwłaszcza obserwatorów ptaków.

             

            Skowronki trudno zauważyć na polach i łąkach, gdyż są niewiele większe od wróbli, barwy ziemisto szarej. Za to trudno nie usłyszeć ich śpiewów i treli. W Polsce gniazduje ok. 7 mln par skowronków, co stanowi 30 proc. ich populacji zamieszkującej Unię Europejską.

             

             

             

             

            Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest żuraw. Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. Również w maju może się zdarzyć, że usłyszymy nad głowami donośny gardłowy głos zwany klangorem i zobaczymy przelatujący klucz żurawi.

             

             

            Od kilku lat w Polsce obserwowane są miejsca, gdzie żurawie regularnie zimują. Nie widzi im się podróż licząca tysiące kilometrów, wolą zostać bliżej swoich lęgowisk. W końcu to oszczędność energii, którą później mogą spożytkować w zupełnie inny, lepszy sposób.

             

             

             

             

            Szpaki to też zwiastuny wiosny. Można je obserwować w mieście, kiedy żerują parami  na trawnikach.

            Wracają do Polski już pod koniec lutego i w marcu. Jego wygląd jest charakterystyczny i mimo czarnego koloru mieni się różnymi barwami. A do tego pięknie śpiewa.

             

             

             

             

             

             

             

             

            Źródło:

            www.ekologia.pl/srodwowisko/przyroda/ptaki-wiosenne-opis-i-zdjecia-wiosenne-ptaki-ciekawostki,20333.html

             

          • Wróć do listy artykułów
    • Kontakt

      • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
      • (87) 428 24 84
      • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko Poland
      • Inspektor Ochrony Danych: Iwona Malczyk tel. 506 358 200
      • e-mail: malczyk@togatus.pl
  • Zostań naszym fanem