• 20 lat minęło

    • Wywiad z dyrektorem Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu Panem Jarosławem Kulhawikiem.

     Wywiad został nagrany w związku z jubileuszem 20-lecia nadania nazwy szkole.

     Przeprowadziła go Anita Urbanowicz - przewodnicza samorządu uczniowskiego. 

     Posłuchaj

      wywiad_dyrektor.mp3


     lub przeczytaj

     Rozmowa przewodniczącej SU Anity Urbanowicz z Panem Dyrektorem Jarosławem Kulhawikiem z okazji jubileuszu.

     Od ilu lat pełni Pan funkcję Dyrektora Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku?

     - No trochę lat minęło. Tę funkcję objąłem w dniu 1 września 2002 r. i pełnię ją do dnia dzisiejszego. W tym roku obchodzimy Jubileusz zarówno mój prywatny jako dyrektora, jak również 20-lecie nadania nazwy naszej szkoły, która miała miejsce również 1 września 2002 roku.

     Czyli na to wychodzi, że Pańska kadencja jest najdłuższą kadencją w historii tej szkoły, prawda?

     - Znaczy, może inaczej. Najdłużej pełnię funkcję Dyrektora, bo kadencja Dyrektora składa się z 5-letnich okresów poprzedzana konkursami na to stanowisko. Także już od kilku kadencji, nieprzerwanie tę funkcję pełnie.

     W takim razie, jak się Pan czuje jako Dyrektor tej szkoły?

     - Mówiąc szczerze, obejmując to stanowisko miałem zupełnie inne wyobrażenie o pracy Dyrektora, ale z biegiem czasu, z biegiem lat to ta wizja troszeczkę mi się kształtowała. Bo oprócz po prostu funkcji Dyrektora stricte pełnionej na podstawie przepisów oświatowych, czyli organizacja procesu dydaktycznego, wychowawczego również szkoła ma inne zadania- dodatkowe. W naszym przypadku, jesteśmy szkołą składającą się z budynku szkoły, budynku internatu, mamy do dyspozycji, do kształcenia zawodowego bazę kształcenia praktycznego - 30 hektarową. Mamy też w oparciu o nasz internat funkcjonujące schronisko młodzieżowe w okresie wakacyjnym. Także tych zadań dodatkowych, oprócz takich czysto dydaktycznych mamy sporo.

     Ale nie żałuje Pan, że podjął tę decyzję?

     - Nie żałuję; nie czuję się wypalony. Jeszcze jak mi zdrowie pozwoli to parę lat może na tym stanowisku spędzę, pod warunkiem, że kolejną kadencję w 2023 roku uda mi się wygrać. Będę mieć szanse jeszcze realizować swoje plany w przyszłości.

     W takim razie trzymamy kciuki. I teraz odbiegnijmy trochę od tematu, skąd się wzięła ta nazwa? Czemu akurat Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu?

     - Ta nazwa się wzięła stąd, że powoli wychodziliśmy z nauczania zawodu, którym był technik rolnik.  Został wprowadzony zawód technik agrobiznesu. To miało miejsce na przełomie właśnie lat 2000 - 2001. Wtedy, już nie żyjący dzisiaj Dyrektor- mój poprzednik - Pan Zbigniew Rynkiewicz, puścił w środowisko lokalne taki pomysł, żeby pomyśleć o nowej nazwie. Szczerze mówiąc, nie pamiętam kto dokładnie tę nazwę zaproponował, ale chyba żona Pana Rynkiewicza - Pani Wiesława. No i przez aklamację ta nazwa szkoły się przyjęła i poddana została procesowi w Starostwie i Rada Powiatu po prostu tę nazwę nadała.

     Ale mimo wszystko, pomimo tej zmiany nazwy, większą popularnością cieszy się skrót TWM. Jak Pan myśli, dlaczego?

     - Byłoby dziwne, żeby się taka sytuacja nie wydarzyła. TWM funkcjonowało, w naszym środowisku przez 40 lat. W 1957 roku powstała ta szkoła i nieprzerwanie przez 40 lat, do 1997 roku, tu w środowisku funkcjonowała. Ta nazwa wryła się w pamięć absolwentów, środowiska, mieszkańców. Absolwentów dzieci przychodziły do tej szkoły, czyli ta szkoła stawała się takim ośrodkiem pokoleniowym. Mam nadzieję, że nasza nowa nazwa - Zespół Szkół Kształtowania Środowiska
     i Agrobiznesu po 40 latach również tak się w pamięć wryje w środowisku, że będą też o nas mówili.

     I już ostatnie pytanko. Czy ma Pan może jakieś plany wobec tej szkoły? Czy według Pana należałoby coś zmienić, poprawić - a może po prostu wprowadzić coś zupełnie nowego?

     - Tak jak już wspomniałem wcześniej, plany mam. W przyszłym roku będzie nowy konkurs. No i o tych planach chciałbym jeszcze nie mówić. To chciałbym umieścić w swojej koncepcji na nowym, ogłoszonym konkursie. Jeśli wygram będę miał możliwość realizowania swoich planów w następnych latach.

     Oczywiście, rozumiem. W takim razie dziękuję bardzo za wywiad.

     - Dziękuję również. Wszystkiego dobrego!

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
   • (87) 428 24 84
   • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko Poland
   • Inspektor Ochrony Danych: Iwona Malczyk tel. 506 358 200
   • e-mail: malczyk@togatus.pl
 • Zostań naszym fanem