• Aktualności

     • "NOCNE IGRASZKI Z NAUKĄ"
      • "NOCNE IGRASZKI Z NAUKĄ"

      • Dnia 6 grudnia 2018r. w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu odbyła się już 7 edycja wydarzenia szczególnie ważnego dla uczniów, gdyż miały miejsce „Nocne Igraszki z Nauką”. Dokładnie 8 klas 1-3 wzięło udział w nocnych zabawach pod przewodnictwem pani Marzeny Trusewicz-Żakiewicz oraz pani Małgorzaty Krywko. Igraszki rozpoczęły się o godz. 18-tej i trwały do późnych godzin wieczornych. Całe przedsięwzięcie miało miejsce na sali gimnastycznej ZSKŚiA.

       Organizatorzy wraz z nauczycielami przygotowali bardzo napięty plan imprezy. Wszystkie klasy brały udział w łącznie 20 konkurencjach m.in. z języków obcych oraz języka polskiego, matematyki, fizyki, kreatywności oraz przedmiotów zawodowych. Zadania miały formę łamigłówek logicznych, kalamburów, krzyżówek, rebusów oraz zadań z zakresu prac manualnych np. przyszycie guzika wg podanego wzoru. Po raz siódmy został przeprowadzony  szkolny turniej FIFA. Natomiast  piaty raz odbył się odrębny konkurs dotyczący wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Został on przeprowadzony przez przedstawiciela Placówki Terenowej KRUS w Giżycku – Edwarda Michałowskiego. Uczestnicy brali również udział w zadaniach sportowych takich jak skoki w workach, rzuty do kosza czy też bieg w parach z balonami,  przygotowanych przez panią Ewę Poczynek i pana Dariusza Pachuckiego.

       Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz naszych absolwentów. Swoją obecnością zaszczycili:

       1. Jarosław Kulhawik - dyrektor ZSKŚiA
       2. Dariusz Radziulewicz – wicedyrektor ZSKŚiA
       3. Marian Mieńko - Radny Powiatu Giżyckiego, dyrektor MOSIR
       4. Edward Michałowski – przedstawiciel Placówki Terenowej KRUS w Giżycku
       5. Jan Sawczuk  - były przewodniczący Rady Rodziców przy ZSKŚiA w Giżycku, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej  "Polamowiec".

       Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni. Otrzymali dyplomy i bardzo cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów oraz Radę Rodziców w ZSKŚiA.

       Pozostali spnsorzy nagród w ,,Nocnych igraszkach z nauką”, którym serdecznie dziękujemy to :

       1. Rada Rodziców w ZSKŚiA
       2. Marian Mieńko
       3. Jan Sawczuk - Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Polamowiec"
       4. Adam Saługa - Pizzeria HALO PIZZA
       5. Wiesława Grabowska- referent ds. żywienia
       6. PPH Kostrzewa Sp. j. - GIŻYCKO
       7. SU w ZSKŚiA
       8. Hotel St. Bruno
       9. Wodmiar Wiśniewscy SP. J. - Olsztyn
       10.  Apator Powogaz  S.A. - Poznań
       11.  Zakład Instalacji Sanitarnych - HYDRA - Robert Świerpel
       12.  Zakład Remontowo - Budowlany - Roman Szkudelski

        

       Komisja Konkursowa oceniając poprawność wykonanych zadań, pomysłowość i kreatywność zawodników wytypowała zwycięzców. Najwięcej pkt. zdobył zespół uczniów klasy III TA (drugi raz zostali zwycięską  drużyną !!!). Następne miejsca zajęli w kolejności uczniowie klas:  I TRK i III TB..

       Największą atrakcją było coroczne karaoke, tym razem były to pieśni patriotyczne oraz wspólne wykonanie przez wszystkich uczestników ,,belgijki” i zumby do piosenki ,,Chocolate - choco choco” .  Młodzież mimo zmęczenia bawiła się wyśmienicie.

       Mimo, że konkurs jest przedsięwzięciem trudnym pod względem logistycznym, prawdopodobnie w przyszłym roku również się odbędzie. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w ,,Igraszkach", jako uczestnicy i jako organizatorzy.

        

       Marzena Trusewicz-Żakiewicz

     • OTRZĘSINY KLAS I
      • OTRZĘSINY KLAS I

      • Dnia 07.11.2018r. w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. W tym roku organizacją otrzęsin zajęła się klasa 2 TŚB. Nasi pierwszoklasiści musieli się przebrać zgodnie z wylosowanym tematem: kl. 1TA-rolnicy kl. 1TRW-Metalowcy i kl. 1TRK- wojskowi. 

       Na samym początku nasze „koty” musiały wejść na salę do swoich stanowisk czołgając się lub robiąc tzw. „taczkę”. Następnie każda z klas zaprezentowała ocenianą przez jury piosenkę o swoim nauczycielu.

       Uczestnicy mogli również zobaczyć która z dziewczyn zostanie najlepszą kucharką przy zadaniu „ubijanie jajek”,  w którym dziewczyny ubijały żółtka na czas. Chłopcy mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną przy zorganizowanym torze przeszkód. Sprawdzana była również widza o naszej szkole w konkurencji ''familiada", podczas której pierwszaki musieli odpowiadać na nasze pytania.

       Najlepsze emocje zostawiliśmy na sam koniec. Uczniowie klas pierwszych musieli wypić miksturę, którą robili nasi chłopcy. Wyglądało i pachniało 'ciekawie' ale nikt się nie poddał i z kubeczków zniknęło wszystko w dość krótkim czasie. 

       Otrzęsiny zakończyły się ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Wygrała klasa 1 TRK, która w następnym roku będzie organizowała otrzęsiny. Wszystkim klasom bardzo gratulujemy.

       Karolina Rubacka.

     • WYMIANA PARTNERSKA ZSKŚiA W AUKSTADVARIS NA LITWIE
      • WYMIANA PARTNERSKA ZSKŚiA W AUKSTADVARIS NA LITWIE

      • W dniach 17-19.10.2018r. sześcioro uczniów klas drugich II technikum agrobiznesu, II technikum budownictwa, II technikum inżynierii środowiska i melioracji pod opieką wychowawców p. Sławomira Łapkiewicza i Małgorzaty Krywko uczestniczyło w wymianie partnerskiej w Aukstadvaris na Litwie.

       Celem wyjazdu było  poznanie kultury, zabytków, potraw Litwy,, wymiana doświadczeń zawodowych oraz integracja młodzieży obu krajów.

       Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu, zwiedziliśmy budynek szkolny gospodarzy, w tym muzeum szkolne, w którym znajdują się stare kroniki, zdjęcia, świadectwa, przedmioty codziennego użytku. Tego samego dnia odbyły się wyścigi na torze kartingowym oraz zajęcia integracyjne, podczas których rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach, poznaliśmy muzykę którą słuchają nasi rówieśnicy i nauczyliśmy się tańców swoich przyjaciół.

       Następnego dnia odwiedziliśmy pracownię, w której odbywają się zajęcia uczniów uczących się w szkole gastronomicznej. Tam  nauczyliśmy się pieczenia kibinów oraz róż z jabłkami z ciasta francuskiego. Popołudniu pojechaliśmy na wycieczkę do Trok. Zwiedzaliśmy zamek położony na wyspie jeziora Galve oraz miasto. Wieczorem odbyły się zajęcia sportowe na strzelnicy sportowej, gdzie po odbytym instruktażu mieliśmy możliwość strzelania do tarcz z wiatrówki.

       W ostatnim dniu pobytu na Litwie zwiedzaliśmy i poznawaliśmy pod opieką przewodniczki Wilno. Przepiękne miasto przepełnione historią zauroczyło wszystkich. Byliśmy przy Ostrej Bramie, zwiedzaliśmy kościoły, spacerowaliśmy starymi uliczkami poznając ich historię oraz odwiedziliśmy cmentarz na Rosie. W miejscu, w którym pochowane jest  serce Józefa Piłsudzkiego zapaliliśmy znicz –zdarzenie, to zbiegło się z przypadającą w tym roku 100  rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

       Pobyt na Litwie, piękna słoneczna jesienna pogoda, gościnność i życzliwość gospodarzy na długo zapadnie w naszej pamięci.

     • PROJEKT EDUKACYJNY Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
      • PROJEKT EDUKACYJNY Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

      •  

       „100 krzewów na 100 lat Niepodległości”

       Głównym celem projektu „100 krzewów na 100 lat Niepodległości” jest zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny.

       Poprzez ten projekt chcemy pokazać uczniom tak zwany  nowoczesny patriotyzm. Chcemy pokazać, że poprzez ochronę środowiska, działania ekologiczne i proedukacyjne, można włączyć się w obchody odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

       Na wzór generała Dąbrowskiego, który przy okazji pożegnania legionów w Reggio zasadził na Piazza Piccolo pamiątkowe drzewko wolności, chcemy zasadzić na terenie szkoły dąb upamiętniający 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz stworzyć pas zieleni wokół boiska szkolnego, sadząc 100 tuji.

       Projekt realizowany będzie przez uczniów podczas zajęć pracowni kształcenia zawodowego i praktycznego.

       Na realizację projektu złożyliśmy wniosek do Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej działającego przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich o udzielenie dofinansowania na zadanie p.t.:                                  „ 100 krzewów na 100 lat Niepodległości”.

       Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 1 000 zł ze środków pochodzących

        z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

       Projekt realizowany będzie w okresie od 2.10.2017r. – 30.11.2017r.

       Marzena Trusewicz-Żakiewicz

       Małgorzata Krywko

     • Kurs Operatora Wózków Jezdniowych
      • Kurs Operatora Wózków Jezdniowych

      • W naszej szkole, w październiku odbył się Kurs Operatora Wózków Jezdniowych Mechanicznym Napędem Podnoszenia WJO  II.

       W kursie brali udział chętni uczniowie naszej szkoły. W trakcie dwóch tygodni zapoznali się z teoretyczną i praktyczna obsługą wózków jezdniowych. Poznali również zasady BHP podczas pracy z tymi pojazdami. Najbardziej emocjonującą częścią kursu była część praktyczna, czyli jazda.

       Kurs zakończył się egzaminem wewnętrznym. Natomiast, aby uzyskać  kwalifikacje kursanci musza zdać w grudniu egzamin państwowy.

     • Pielgrzymka maturzystów
      • Pielgrzymka maturzystów

      • Od lat tradycją jest, że uczniowie klas maturalnych pielgrzymują w październiku na Jasną Górę. Ten zwyczaj podtrzymują uczniowie Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu z Giżycka.

        

                   Trzeciego października w drogę na Jasną Górę udała się czterdziestoosobowa grupa uczniów giżyckiego Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu pod opieką p. Izy Biały, p. Anny Czernel i p. Edyty Trościanko. Celem było spotkanie młodych na Jasnej Górze, modlitwa i czuwanie. Zanim jednak to nastąpiło, potrzebne było „duchowe” przygotowanie. Okazją ku temu były edukacyjne i wychowawcze zajęcia w Wieliczce, Krakowie, Zatorze i Oświęcimiu. O pięknie wielickich podziemi można by pisać wiele – zachwycają, zadziwiają, inspirują. Koncert muzyczny podkreślony świetlną iluminacją w Kaplicy św. Kingi był atrakcją dostępną dla nielicznych turystów. Kraków… no cóż, tu zawsze jest co zwiedzać. Tym razem uwagę zwrócił Stanisław Wyspiański – młodopolski artysta, któremu poświęcono niezwykłą i unikatową wystawę w Muzeum Narodowym. Witraże jego projektów umieszczone przy miejskim ratuszu i w kościele oo. Franciszkanów spoiły tematycznie wędrówkę po zakamarkach krakowskiej Starówki i Wawelu. Wiele radości i nowych przyjaźni dostarczył czas spędzony w Energilandii w Zatorze. Fantastyczna pogoda i niezapomniane przeżycia zintegrował grupę, dodały pozytywnej energii i osobistej satysfakcji, okazało się bowiem, że wola zabawy i poznania jest niewspółmiernie większa niż na przykład lęk wysokości. Sobotni dzień nastrajał do refleksji. Rozpoczął go spacer po uroczej, malowniczej Starówce w Oświęcimiu. Potem było Muzeum Auschwitz – Birkenau. Tego miejsca nie trzeba reklamować. Na każdym robi niebywałe wrażenie. Słowa uznania należą się naszym uczniom, bo z wielkim szacunkiem i pokorą uczestniczyli w czterogodzinnej wędrówce po miejscach, które są świadkami przerażającej historii XX wieku. Zaduma jaką wynieśli z Auschwitz – Birkenau była dobrą bazą dla duchowego przeżycia – czuwania młodych na Jasnej Górze. Jak co roku było to niepowtarzalne i piękne przeżycie. Czas spędzony na modlitwie, różańcu, apelu, a na koniec specjalnej, dedykowanej maturzystom mszy pozwolił każdemu poczuć się wyjątkowo. A było o co Bozię prosić… - maj zbliża się wielkimi krokami!

                   Ta wyprawa przyniosła wiele pozytywnych wrażeń. Każdy znalazł w niej coś dla ciała i dla ducha.
       Z pewnością nie był to ostatni pielgrzymkowy wyjazd uczniów naszej szkoły.

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
    • zsksia1@wp.pl
    • (87) 428 24 84
    • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko
  • Zostań naszym fanem