• Historia szkoły

        • A było tak...

          

         Niespełna rok po zakończeniu II wojny światowej, 4 lutego 1946 roku powołano do życia Niższą Szkołę Rybacką. Jej uczniowie pismem z dnia 22 marca 1946 zwrócili się do Ministra Rolnictwa z prośbą o przeorganizowanie jej na szkołę średnią. W efekcie 1 września 1947 roku powstało Gimnazjum Rybackie, które po roku zmieniło nazwę na Liceum Rybackie, a od 1950 r. stało się Państwowym Technikum Rybackim

          

         Była to druga – po Sierakowie – tego typu szkoła w Polsce. Szkoła rybacka istniała w Giżycku (ówczesnym Lőtzen) od 1920 roku - wówczas jako druga tego typu szkoła w Europie (po szkole rybackiej w Vodnanach – Czechy). Również w 1946 roku powstała pierwsza – na terenie ówczesnego powiatu giżyckiego - szkoła rolnicza, którą ulokowano w prywatnej czynszowej kamienicy przy ulicy Suwalskiej. Po dwóch latach szkołę tę przemianowano i przekształcono na Państwowe Liceum Ogólnokształcące z siedzibą przy ulicy Pionierskiej, a w roku 1951 przeniesiono do Iłowa Zielonogórskiego. 

          

         W roku 1957 zapadła decyzja o likwidacji Technikum Rybackiego, w miejsce którego przeniesiono z Tuławek pod Olsztynem Technikum Wodnych Melioracji. Lukę po Technikum Rybackim wypełniła powołana w 1959 roku Zasadnicza Szkoła Rybacka, która istniała do roku 2003. W tym czasie dyrektorem szkoły był mgr Jan Heichel. 

          

         W roku szkolnym 1960/61 powstała Dwuletnia Szkoła Melioracyjna dla dorosłych – w budynkach przy ulicy Pionierskiej zrobiło się ciasno. W roku 1961 przystąpiono do opracowania założeń projektowych. Nowo powstająca szkoła otrzymała lokalizację w kwartale u zbiegu ulic I. Dyw. im T Kościuszki i Smętka. Budowę obiektu szkolnego rozpoczęto wiosną 1965 roku –z wydatną pomocą młodzieży, która, po uzgodnieniu z wykonawcą robót, wykonała wszystkie wykopy pod fundamenty szkoły. 

          

         We wrześniu 1967 roku oddano do użytku budynek szkolny – przenosiny trwały trzy dni! To dzięki zaangażowaniu uczniów i ich nauczycieli po trzech dniach rozpoczęto normalną pracę w nowo przygotowanych i urządzonych pracowniach. Wiosną 1968 r. przystąpiono do zagospodarowania otoczenia: zasadzono żywopłoty, zasiano trawniki, posadzono drzewa, krzewy i kwiaty.

         (Czytaj cały tekst klikając tutaj historia_szkoly.pdf)

     • Kontakt

      • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
      • zsksia1@wp.pl
      • (87) 428 24 84
      • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko Poland
      • Inspektor Ochrony Danych: Iwona Malczyk tel. 506 358 200
      • e-mail: malczyk@togatus.pl
    • Zostań naszym fanem