• Aktualności

     • Impreza integracyjna kl. I TEB
      • Impreza integracyjna kl. I TEB

      • ,,Nie straszne nam wichry i burze. Nie straszne nam deszcze ulewne. Nie pochłoną nas bagna, kałuże. Nasze , peleryny, peleryny są pewne. Jesteśmy nieprzemakalni ... ". Słowa tej piosenki idealnie pasują do imprezy integracyjnej klasy 1 TEB. 18.09.2019r. uczniowie wraz z wychowawczynią : Marzeną Trusewicz-Żakiewicz oraz opiekunami: Ewą Poczynek i Sylwestrem Choińskim, udali się do Rynu do  Ośrodka Sportów Wodnych ,,Zofiówka". Zaplanowane było wspólne pieczenie kiełbasek, gry w piłkę oraz pływanie kajakami. Niestety Ryn przywitał nas deszczem. Mimo niesprzyjającej aury plan został zrealizowany ... a humory wszystkim dopisywały

     • Dzień Języka Niemieckiego
      • Dzień Języka Niemieckiego

      • 4 kwietnia 2019 w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu odbył się Dzień Języka Niemieckiego. Wydarzenie to miało spopularyzować naukę języka niemieckiego, pokazać młodzieży korzyści płynące z tej umiejętności, jak i zintegrować uczniów zaproszonych giżyckich szkół średnich. Organizatorką imprezy była p. Patrycja Młyniec oraz grupa uczniów ZSKŚiA.

       Pierwszą częścią spotkania był pisemny konkurs z języka niemieckiego. Następnie uczestnicy obejrzeli prezentacje multimedialne o krajach niemieckojęzycznych przygotowane przez uczniów klas czwartych. Zaproszona młodzież wraz z opiekunami miała również możliwość obejrzenia wystawy prac na holu głównym szkoły na temat kultury i tradycji Niemiec, Austrii, Szwajcarii. Przyjemność spotkania uświetnił słodki poczęstunek.

       Młodzież Zespołu Szkół Kształtowała Środowiska i Agrobiznesu bardzo zaangażowała się w przygotowanie Dnia Języka Niemieckiego. Pokazała, że nauka języka obcego może być pasją i inspiracją dla wyboru przyszłej drogi kariery.

        

     • ,,PROFILAKTYCZNA SIŁOWNIA” - 1 Dzień Wiosny
      • ,,PROFILAKTYCZNA SIŁOWNIA” - 1 Dzień Wiosny

      • Od rana w szkole było bardzo wesoło. Uczniowie klas I - III byli ubrali się w kolorowe ubrania oraz dwie różne skarpetki, solidaryzując się ze Światowym Dzień Osób z Zespołem Downa.

       Korzystając z pozytywnych doświadczeń z ubiegłych lat, również w tym roku odbył się finał szkolnej akcji, którą zorganizowały: p. Marzena Trusewicz-Żakiewicz, p. Edyta Trościanko i p. Patrycja Młyniec. Był to finał szkolnej akcji profilaktycznej ,,Profilaktyczna siłownia” (V edycja), której celem było kształtowanie wzorców zachowań i zasad współżycia między ludźmi, promowanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia oraz  doskonalenie uczniów w zakresie profilaktyki uzależnień.  

        Nasza akcja  rozpoczęła się wcześniej. W związku z tym w szkole były zorganizowane spotkania młodzieży ze specjalistami, z policją, z terapeutami. Młodzież brała udział w szkolnych konkursach: na mem dotyczący dopalaczy oraz plakat dotyczący substancji psychoaktywnych. Rozstrzygnięcie tych wszystkich konkursów i podsumowanie całej akcji odbyło się 21.03.2019r.

       Obchody tegorocznej imprezy profilaktycznej rozpoczęły się szkolnymi rozgrywkami w halowej piłce nożnej (p. Dariusz Pachucki).

       Ogromne emocje towarzyszyły konkursom, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Uczniowie rywalizowali w rożnych konkurencjach, nie tylko sportowych, które zostały przygotowane przez nauczycieli (p. Dariusz Pachucki, p. Marzena Trusewicz-Żakiewicz, członkowie SU). Drużyny musiały między innymi: przygotować przebranie dla Pani Wiosny, mając do dyspozycji tylko bibułkę, zaśpiewać wiosenne piosenki, przygotować i wykonać projekt odzieży. Nie zabrakło też zumby (p. E. Poczynek) oraz naszej wszechobecnej  ,,Belgijki".  Były rzuty do kosza, skoki na skakance oraz zliczanie frekwencji klas o określonej porze. Nad całością przebiegu imprezy czuwali uczniowie, członkowie SU, którym szczególnie dziękujemy. 

       Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła klasa  3 TB przed 3 TA i 2 TA. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców przy ZSKŚiA w Giżycku, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

       ,,Dzień wagarowicza” to szczególny dzień. Można go spędzić w szkole, biorąc udział w świetnej zabawie.

       Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za współpracę i zaangażowanie w propagowanie profilaktyki wśród młodzieży. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

                                  Marzena Trusewicz-Żakiewicz

                                                                                                  Edyta Trościanko

     • ZSKŚIA Z JĘZYKIEM OJCZYSTYM
      • ZSKŚIA Z JĘZYKIEM OJCZYSTYM

      • „Naród żyje, dopóki jego język żyje” - pod takim hasłem od 18 do 22 lutego obchodzony był w naszej szkole Tydzień Języka Ojczystego. W ramach obchodów przeprowadzono konkursy polonistyczne „Mądrej głowie dość dwie słowie”  i  „ Mistrz ortografii”. Na przedmiotach zawodowych, w ramach korelacji przedmiotowych, odbyły się zmagania „Język polski w quizach matematycznych”.

       Przybliżona  została  sylwetka pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – patrona 2019 roku (gazetka na holu szkoły oraz cytaty z utworów „Wieża” , „Inny świat” i „Skrzydła ołtarza”).

       Klasom pierwszym zorganizowano wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej w celu zapoznania z pracą biblioteki, posiadanymi zbiorami oraz regulaminem wypożyczeń. Trzecie klasy natomiast odbyły zajęcia w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej, tematem których było poszukiwanie informacji w różnych dostępnych źródłach.

       W bibliotece szkolnej, w kąciku „Warto przeczytać”, przedstawiono  do przeczytania propozycje dzieł G. Herlinga-Grudzińskiego  oraz przygotowano gazetkę o Stanisławie Moniuszce- wybitnym polskim kompozytorze  z okazji 200-lecia jego urodzin. 22 lutego, dla uczczenia tej  rocznicy,  szkoła rozbrzmiewała w czasie przerw utworami wielkiego mistrza.

       W ramach godziny wychowawczej przeprowadzono pogadankę na temat kultury języka ojczystego na co dzień, a na zajęciach z wychowania fizycznego nauczyciele tanecznym krokiem przybliżyli uczniom poloneza - narodowy taniec polski.

       Wszystkich wchodzących do szkoły witała gazetka „Polacy swój język mają”.

       Violetta Arian

     • Walentynkowo w ZSKŚiA
      • Walentynkowo w ZSKŚiA

      • Uczniowie naszej szkoły uczcili 14 lutego, czyli Święto Zakochanych. Szkoła ozdobiona została czerwonymi serduszkami, a w czasie przerw rozbrzmiewały słodkie miłosne nuty. Najliczniej ubraną na czerwono klasą była  I TA, która w nagrodę otrzymała ogromną paczkę lizaków. Zorganizowany został również internetowy konkurs „Najpiękniejsza Para Walentynkowa”, który wygrali Natalia i Robert z klasy IV TEO. Zwycięzcom konkursów gratulujemy.

       W tym dniu nie mogło  zabraknąć  poczty walentynkowej. Walentynkowi  listonosze z klasy III TA wręczali wychowawcom i ich wychowankom oraz pracownikom szkoły kartki walentynkowe z dedykacją .  Wszyscy obecni tego dnia w szkole poczęstowani zostali słodkościami.

        

       Dziękujemy za wspólną zabawę 

       Klasa III TA z wychowawcą

     • Poloneza czas zacząć….
      • Poloneza czas zacząć….

      • 18 stycznia 2019 r. był bardzo ważną datą dla uczniów i uczennic klas czwartych Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku. Po czterech latach zmagań z nauką tegoroczni maturzyści uczestniczyli w balu studniówkowym, który odbył się w Hotelu "Zamek Ryn" w Rynie. Była to długo wyczekiwana chwila, która pozwoliła zapomnieć o stresie związanym z egzaminem. Uroczyste rozpoczęcie zabawy nastąpiło o godzinie 18.00. Natalia Krzemińska, Piotr Łukasik i Kinga Surawska mieli zaszczyt powitać wszystkich zgromadzonych gości. By tradycji stało się zadość uczniowie klas czwartych technikum agrobiznesu, technikum architektury krajobrazu oraz technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zatańczyli wspólnie poloneza. Do odtańczenia tego uroczystego tańca zostali również zaproszeni nauczyciele i goście. Sala mieniła się od kolorów pięknych sukienek i eleganckich garniturów maturzystów. Zabawę uświetniły konkursy i doskonały program artystyczny.   

       To była niezwykła i  niezapomniana noc.  Bal jak i całe cztery lata technikum zostaną w pamięci każdego z nas. Będą wspominane bardzo ciepło i z sentymentem!

        

                                                                              Kinga Surawska, Marzena Margiewicz

     • "NOCNE IGRASZKI Z NAUKĄ"
      • "NOCNE IGRASZKI Z NAUKĄ"

      • Dnia 6 grudnia 2018r. w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu odbyła się już 7 edycja wydarzenia szczególnie ważnego dla uczniów, gdyż miały miejsce „Nocne Igraszki z Nauką”. Dokładnie 8 klas 1-3 wzięło udział w nocnych zabawach pod przewodnictwem pani Marzeny Trusewicz-Żakiewicz oraz pani Małgorzaty Krywko. Igraszki rozpoczęły się o godz. 18-tej i trwały do późnych godzin wieczornych. Całe przedsięwzięcie miało miejsce na sali gimnastycznej ZSKŚiA.

       Organizatorzy wraz z nauczycielami przygotowali bardzo napięty plan imprezy. Wszystkie klasy brały udział w łącznie 20 konkurencjach m.in. z języków obcych oraz języka polskiego, matematyki, fizyki, kreatywności oraz przedmiotów zawodowych. Zadania miały formę łamigłówek logicznych, kalamburów, krzyżówek, rebusów oraz zadań z zakresu prac manualnych np. przyszycie guzika wg podanego wzoru. Po raz siódmy został przeprowadzony  szkolny turniej FIFA. Natomiast  piaty raz odbył się odrębny konkurs dotyczący wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Został on przeprowadzony przez przedstawiciela Placówki Terenowej KRUS w Giżycku – Edwarda Michałowskiego. Uczestnicy brali również udział w zadaniach sportowych takich jak skoki w workach, rzuty do kosza czy też bieg w parach z balonami,  przygotowanych przez panią Ewę Poczynek i pana Dariusza Pachuckiego.

       Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz naszych absolwentów. Swoją obecnością zaszczycili:

       1. Jarosław Kulhawik - dyrektor ZSKŚiA
       2. Dariusz Radziulewicz – wicedyrektor ZSKŚiA
       3. Marian Mieńko - Radny Powiatu Giżyckiego, dyrektor MOSIR
       4. Edward Michałowski – przedstawiciel Placówki Terenowej KRUS w Giżycku
       5. Jan Sawczuk  - były przewodniczący Rady Rodziców przy ZSKŚiA w Giżycku, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej  "Polamowiec".

       Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni. Otrzymali dyplomy i bardzo cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów oraz Radę Rodziców w ZSKŚiA.

       Pozostali spnsorzy nagród w ,,Nocnych igraszkach z nauką”, którym serdecznie dziękujemy to :

       1. Rada Rodziców w ZSKŚiA
       2. Marian Mieńko
       3. Jan Sawczuk - Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Polamowiec"
       4. Adam Saługa - Pizzeria HALO PIZZA
       5. Wiesława Grabowska- referent ds. żywienia
       6. PPH Kostrzewa Sp. j. - GIŻYCKO
       7. SU w ZSKŚiA
       8. Hotel St. Bruno
       9. Wodmiar Wiśniewscy SP. J. - Olsztyn
       10.  Apator Powogaz  S.A. - Poznań
       11.  Zakład Instalacji Sanitarnych - HYDRA - Robert Świerpel
       12.  Zakład Remontowo - Budowlany - Roman Szkudelski

        

       Komisja Konkursowa oceniając poprawność wykonanych zadań, pomysłowość i kreatywność zawodników wytypowała zwycięzców. Najwięcej pkt. zdobył zespół uczniów klasy III TA (drugi raz zostali zwycięską  drużyną !!!). Następne miejsca zajęli w kolejności uczniowie klas:  I TRK i III TB..

       Największą atrakcją było coroczne karaoke, tym razem były to pieśni patriotyczne oraz wspólne wykonanie przez wszystkich uczestników ,,belgijki” i zumby do piosenki ,,Chocolate - choco choco” .  Młodzież mimo zmęczenia bawiła się wyśmienicie.

       Mimo, że konkurs jest przedsięwzięciem trudnym pod względem logistycznym, prawdopodobnie w przyszłym roku również się odbędzie. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w ,,Igraszkach", jako uczestnicy i jako organizatorzy.

        

       Marzena Trusewicz-Żakiewicz

     • OTRZĘSINY KLAS I
      • OTRZĘSINY KLAS I

      • Dnia 07.11.2018r. w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. W tym roku organizacją otrzęsin zajęła się klasa 2 TŚB. Nasi pierwszoklasiści musieli się przebrać zgodnie z wylosowanym tematem: kl. 1TA-rolnicy kl. 1TRW-Metalowcy i kl. 1TRK- wojskowi. 

       Na samym początku nasze „koty” musiały wejść na salę do swoich stanowisk czołgając się lub robiąc tzw. „taczkę”. Następnie każda z klas zaprezentowała ocenianą przez jury piosenkę o swoim nauczycielu.

       Uczestnicy mogli również zobaczyć która z dziewczyn zostanie najlepszą kucharką przy zadaniu „ubijanie jajek”,  w którym dziewczyny ubijały żółtka na czas. Chłopcy mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną przy zorganizowanym torze przeszkód. Sprawdzana była również widza o naszej szkole w konkurencji ''familiada", podczas której pierwszaki musieli odpowiadać na nasze pytania.

       Najlepsze emocje zostawiliśmy na sam koniec. Uczniowie klas pierwszych musieli wypić miksturę, którą robili nasi chłopcy. Wyglądało i pachniało 'ciekawie' ale nikt się nie poddał i z kubeczków zniknęło wszystko w dość krótkim czasie. 

       Otrzęsiny zakończyły się ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Wygrała klasa 1 TRK, która w następnym roku będzie organizowała otrzęsiny. Wszystkim klasom bardzo gratulujemy.

       Karolina Rubacka.

     • WYMIANA PARTNERSKA ZSKŚiA W AUKSTADVARIS NA LITWIE
      • WYMIANA PARTNERSKA ZSKŚiA W AUKSTADVARIS NA LITWIE

      • W dniach 17-19.10.2018r. sześcioro uczniów klas drugich II technikum agrobiznesu, II technikum budownictwa, II technikum inżynierii środowiska i melioracji pod opieką wychowawców p. Sławomira Łapkiewicza i Małgorzaty Krywko uczestniczyło w wymianie partnerskiej w Aukstadvaris na Litwie.

       Celem wyjazdu było  poznanie kultury, zabytków, potraw Litwy,, wymiana doświadczeń zawodowych oraz integracja młodzieży obu krajów.

       Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu, zwiedziliśmy budynek szkolny gospodarzy, w tym muzeum szkolne, w którym znajdują się stare kroniki, zdjęcia, świadectwa, przedmioty codziennego użytku. Tego samego dnia odbyły się wyścigi na torze kartingowym oraz zajęcia integracyjne, podczas których rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach, poznaliśmy muzykę którą słuchają nasi rówieśnicy i nauczyliśmy się tańców swoich przyjaciół.

       Następnego dnia odwiedziliśmy pracownię, w której odbywają się zajęcia uczniów uczących się w szkole gastronomicznej. Tam  nauczyliśmy się pieczenia kibinów oraz róż z jabłkami z ciasta francuskiego. Popołudniu pojechaliśmy na wycieczkę do Trok. Zwiedzaliśmy zamek położony na wyspie jeziora Galve oraz miasto. Wieczorem odbyły się zajęcia sportowe na strzelnicy sportowej, gdzie po odbytym instruktażu mieliśmy możliwość strzelania do tarcz z wiatrówki.

       W ostatnim dniu pobytu na Litwie zwiedzaliśmy i poznawaliśmy pod opieką przewodniczki Wilno. Przepiękne miasto przepełnione historią zauroczyło wszystkich. Byliśmy przy Ostrej Bramie, zwiedzaliśmy kościoły, spacerowaliśmy starymi uliczkami poznając ich historię oraz odwiedziliśmy cmentarz na Rosie. W miejscu, w którym pochowane jest  serce Józefa Piłsudzkiego zapaliliśmy znicz –zdarzenie, to zbiegło się z przypadającą w tym roku 100  rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

       Pobyt na Litwie, piękna słoneczna jesienna pogoda, gościnność i życzliwość gospodarzy na długo zapadnie w naszej pamięci.

     • PROJEKT EDUKACYJNY Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
      • PROJEKT EDUKACYJNY Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

      •  

       „100 krzewów na 100 lat Niepodległości”

       Głównym celem projektu „100 krzewów na 100 lat Niepodległości” jest zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny.

       Poprzez ten projekt chcemy pokazać uczniom tak zwany  nowoczesny patriotyzm. Chcemy pokazać, że poprzez ochronę środowiska, działania ekologiczne i proedukacyjne, można włączyć się w obchody odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

       Na wzór generała Dąbrowskiego, który przy okazji pożegnania legionów w Reggio zasadził na Piazza Piccolo pamiątkowe drzewko wolności, chcemy zasadzić na terenie szkoły dąb upamiętniający 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz stworzyć pas zieleni wokół boiska szkolnego, sadząc 100 tuji.

       Projekt realizowany będzie przez uczniów podczas zajęć pracowni kształcenia zawodowego i praktycznego.

       Na realizację projektu złożyliśmy wniosek do Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej działającego przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich o udzielenie dofinansowania na zadanie p.t.:                                  „ 100 krzewów na 100 lat Niepodległości”.

       Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 1 000 zł ze środków pochodzących

        z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

       Projekt realizowany będzie w okresie od 2.10.2017r. – 30.11.2017r.

       Marzena Trusewicz-Żakiewicz

       Małgorzata Krywko

     • Kurs Operatora Wózków Jezdniowych
      • Kurs Operatora Wózków Jezdniowych

      • W naszej szkole, w październiku odbył się Kurs Operatora Wózków Jezdniowych Mechanicznym Napędem Podnoszenia WJO  II.

       W kursie brali udział chętni uczniowie naszej szkoły. W trakcie dwóch tygodni zapoznali się z teoretyczną i praktyczna obsługą wózków jezdniowych. Poznali również zasady BHP podczas pracy z tymi pojazdami. Najbardziej emocjonującą częścią kursu była część praktyczna, czyli jazda.

       Kurs zakończył się egzaminem wewnętrznym. Natomiast, aby uzyskać  kwalifikacje kursanci musza zdać w grudniu egzamin państwowy.

     • Pielgrzymka maturzystów
      • Pielgrzymka maturzystów

      • Od lat tradycją jest, że uczniowie klas maturalnych pielgrzymują w październiku na Jasną Górę. Ten zwyczaj podtrzymują uczniowie Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu z Giżycka.

        

                   Trzeciego października w drogę na Jasną Górę udała się czterdziestoosobowa grupa uczniów giżyckiego Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu pod opieką p. Izy Biały, p. Anny Czernel i p. Edyty Trościanko. Celem było spotkanie młodych na Jasnej Górze, modlitwa i czuwanie. Zanim jednak to nastąpiło, potrzebne było „duchowe” przygotowanie. Okazją ku temu były edukacyjne i wychowawcze zajęcia w Wieliczce, Krakowie, Zatorze i Oświęcimiu. O pięknie wielickich podziemi można by pisać wiele – zachwycają, zadziwiają, inspirują. Koncert muzyczny podkreślony świetlną iluminacją w Kaplicy św. Kingi był atrakcją dostępną dla nielicznych turystów. Kraków… no cóż, tu zawsze jest co zwiedzać. Tym razem uwagę zwrócił Stanisław Wyspiański – młodopolski artysta, któremu poświęcono niezwykłą i unikatową wystawę w Muzeum Narodowym. Witraże jego projektów umieszczone przy miejskim ratuszu i w kościele oo. Franciszkanów spoiły tematycznie wędrówkę po zakamarkach krakowskiej Starówki i Wawelu. Wiele radości i nowych przyjaźni dostarczył czas spędzony w Energilandii w Zatorze. Fantastyczna pogoda i niezapomniane przeżycia zintegrował grupę, dodały pozytywnej energii i osobistej satysfakcji, okazało się bowiem, że wola zabawy i poznania jest niewspółmiernie większa niż na przykład lęk wysokości. Sobotni dzień nastrajał do refleksji. Rozpoczął go spacer po uroczej, malowniczej Starówce w Oświęcimiu. Potem było Muzeum Auschwitz – Birkenau. Tego miejsca nie trzeba reklamować. Na każdym robi niebywałe wrażenie. Słowa uznania należą się naszym uczniom, bo z wielkim szacunkiem i pokorą uczestniczyli w czterogodzinnej wędrówce po miejscach, które są świadkami przerażającej historii XX wieku. Zaduma jaką wynieśli z Auschwitz – Birkenau była dobrą bazą dla duchowego przeżycia – czuwania młodych na Jasnej Górze. Jak co roku było to niepowtarzalne i piękne przeżycie. Czas spędzony na modlitwie, różańcu, apelu, a na koniec specjalnej, dedykowanej maturzystom mszy pozwolił każdemu poczuć się wyjątkowo. A było o co Bozię prosić… - maj zbliża się wielkimi krokami!

                   Ta wyprawa przyniosła wiele pozytywnych wrażeń. Każdy znalazł w niej coś dla ciała i dla ducha.
       Z pewnością nie był to ostatni pielgrzymkowy wyjazd uczniów naszej szkoły.

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu
   • zsksia1@wp.pl
   • (87) 428 24 84
   • ul. T. Kościuszki 23 11-500 Giżycko Poland
   • e-mail: malczyk@togatus.pl
 • Zostań naszym fanem